Przygotowanie Budowy

Start / Technologia / Przygotowanie Budowy

Budowa domu to dosyć skomplikowany proces. I zapewne jest tak, że budujesz dla siebie ten pierwszy i ostatni raz w życiu. Każda twoja błędna decyzja będzie się mścić i nie dawać ci spokojnie napawać się szczęściem posiadania własnego wymarzonego i wygodnego domu. Dlatego ważne jest, aby wszystkie decyzje związane z tak ważną dla nas inwestycją jak budowa własnego domu były racjonalne, przemyślane, oparte na doświadczeniu osób, które mają wiedzę w tym zakresie.

Jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy etap, który rzutuje na całość budowy, to sposób posadowienia budynku. Wykonananie odpowiednich fundamentów jest niezwykle ważne, jeśli wręcz nie kluczowe dla powodzenia całości przedsiewzięcia. Wybór sposobu posadowienia budynku na płycie fundamentowej to napewno dobra decyzja, która zaprocentuje w przyszłości.

Jeżeli planujesz budowę domu, koniecznie postaw na realizacje domu na Płycie Fundamentowej Megatherm™.

Chcemy tu zapewnić, że decyzja o posadowieniu domu na płycie fudamentowej wg technologii Megatherm™, to właściwy wybór i zapewnienie Państwu dostępu do najnowszych technologii wg standardów rozpowszechnionych w świecie.

Poniżej proponujemy zapoznać się z krótkim instruktażem dla inwestorów planujących wybudować dom i nie są pewni kolejnych kroków niezbędnych do realizacji z nami płyty fundamentowej.

Działka...

Nie masz jeszcze działki? Planując jej zakup zwróć uwagę na kilka elementów, takich jak: położenie, orientacja względem stron świata, wielkość, kształt, dostępne media, połączenia komunikacyjne itp. Ale co najważniejsze zwróć uwagę na to jaki jest grunt. Postaraj się tego dowiedzieć i zwróć uwagę na potencjalne niedogodności z tym związane. Ma to wpływ na budynek, jaki będzie na niej mógł powstać.

Jeżeli posiadasz już działkę, to jesteś o krok do przodu.

Projekt...

Mając działkę, możesz już przystapić do wyboru projektu domu, który z jednej strony będzie odpowiadał twoim potrzebom, a z drugiej strony będzie pasować do posiadanej działki. Taki projekt budowlany możesz kupić gotowy jako tzw. typowy i zlecić jego adaptacje do miejscowych warunków lub zlecić jego całkowite wykonanie architektowi. Warto, abyś już na tym etapie miał dla architekta wykonane badania geotechniczne gruntu.

Jeżeli posiadasz już projekt, to jesteś o kolejny krok do przodu.

Pozwolenie na budowę...

Mając projekt, kolejnym bardzo ważnym etapem w planowanej inwestycji będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Musi ono uwzględniać wszystkie niezbedne elementy takie jak projekt budowlany, uzgodnienia branżowe, warunki zabudowy, badania itd.

Jeżeli posiadasz już pozwolenie na budowę, to jesteś o jeszcze jeden krok do przodu.

Finansowanie...

Mając pozwolenie na budowę, chyba najważniejszym elementem w całym przedsięwzięciu jest źródło finansowania, czy to w postaci własnych środków, środków z kredytu itd. Muszą one zapewnić możliwość finansowania budowy w taki sposób, aby założony przez ciebie termin jej zakończenia został dotrzymany, a nieprzemyślane decyzje nie naraziły całości przedsięwzięcia na niepowodzenie lub straty.

Jeżeli posiadasz już źródło finansowania, to jesteś już naprawdę w komfortowej sytuacji.

Budowa...

Przed rozpoczęciem budowy powinieneś poczynić następujące przygotowania:

 • zapewnić plac przygotowany do budowy np. usunąć roślinność, odpadki lub inne elementy to uniemożliwiające;

 • zapewnić odpowiedni dojazd do miejsca budowy dla ciężkich pojazdów np. utwardzić drogę, zapewnić wjazd na posesję, usunąć roślinność lub inne elementy taki dojazd uniemożliwiające;

 • zapewnić miejsce do składowania materiałów budowlanych np. teren równy, suchy, ogrodzony i zabezpieczony;

 • zapewnić możliwość wbudowania betonu za pomoca pompy np. usunąć wysoką roślinność, słupy lub inne elementy to uniemożliwiające;

 • zapewnić uzgodnienia branżowe np. przebieg instalacji sanitarnych, elektrycznych, gazowych i teletechnicznych;

 • podłączyć prąd III fazowy – będzie niezbędny do zasilania wszelkich narzędzi i urządzeń elektrycznych;

 • podłączyć wodę na plac budowy wraz z zaworem do węża – będzie niezbędna do wszelkich prac mokrych związanych z betonem i zaprawą;

 • wykonać badania geotechnicze gruntu – będą niezbędne dla projektantów dokonujących obliczeń;

 • konstrukcyjnych w zakresie obciążeń elementów budynku;

Wykonawca...

Jeśli masz już działkę, projekt, pozwolenie na budowę i źródło finansowania to możesz już tylko budować. Czyli musisz tylko wybrać Wykonawcę. Ale musisz to zrobić z namysłem i wiedząc co sobą reprezentuje. Również musisz wiedzieć czy wszystko to co jest w cenie jest spójne z ofertą Wykonawcy.

Jeśli masz ofertę kompleksową na wykonanie całego domu wraz z fundamentami murowanymi pamiętaj!, abyś zawsze porównywał ofertę i koszty z tym związane w zakresie wykonania poziomu zerowego budynku z ociepleniem czyli tego co oferuje Płyta Fundamentowa Megatherm™. Co najważniejsze, jeśli porównujesz oferty konkurencyjne względem siebie, muszą być one porównywalne!

Decydując się na budowę Płyty Fundamentowej Megatherm™ z naszą firmą to wiedz, że:

 • przed rozpoczęciem jej realizacji konieczne jest wytyczenie przez geodetę jej lokalizacji na ławicach budowlanych tj. orientowanie, dokładne wyznaczenie i oznakowanie jej położenia na działce budowlanej;

 • podanie wymaganego poziomu położenia płyty ponad istniejący grunt np. wymogi warunków zabudowy, położenie drogi lub sąsiednich posesji itp.

 • wykonanie projektu płyty fundamentowej jest już zawarte w cenie;

Jeżeli posiadasz już płytę fundamentową pod budowę domu, to jesteś już naprawdę duży krok do przodu w realizacji swoich marzeń.